Drewno w aranżacji wnętrz Zostaw komentarz

Dlaczego drewno w aranżacji wnętrz jest tak popularne we współczesnych projektach? Drewno jest jak wino; po prostu staje się lepsze z wiekiem i nigdy nie wydaje się tracić swojego piękna. Mimo rosnącej liczby nowoczesnych materiałów, w naszych współczesnych wnętrzach preferujemy drewno. Dlaczego jednak projektanci wnętrz są wierni wykorzystaniu drewna w swoich projektach? Co sprawia, że tak bardzo się tym pasjonują?

Drewno to materiał na meble i wystrój wnętrz, który nigdy nie wyjdzie z mody. Jeśli jesteś miłośnikiem drewna w najczystszej postaci, to już jest to zaleta przy urządzaniu domu, niezależnie od pory roku.  

W tym sensie upływający czas czy styl architektury Twojego domu nie stanowią problemu, ponieważ mówiąc o drewnie mamy na myśli ponadczasowy i nieśmiertelny materiał, który idealnie i naturalnie wpasuje się w każdy styl dekoracyjny. Dodanie charakterystycznego akcentu do nieruchomości, w której jest umieszczony, co będzie miało wpływ na Twoją dekorację. 

Dlaczego warto używać drewna do aranżacji wnętrz?

Drewno było używane od wieków do tworzenia domów i obiektów, które się w nich znajdują. Od tradycyjnych  drewnianych podłóg  po wysokiej jakości meble budowlane.

Poza różnorodnością zastosowań drewno w aranżacji wnętrz ma inne fascynujące właściwości:

  • Jest mocny i trwały, co czyni go trwałym wyborem.
  • Jest łatwy w użyciu zarówno dla profesjonalnych budowniczych, jak i fanów majsterkowania.
  • Ma świetne właściwości. Jesion ,  sosna , teak, dąb , buk, mahoń i każdy inny rodzaj drewna mają swój odrębny styl, niepowtarzalny wygląd i właściwości.
  • Drewno jest materiałem naturalnym i jeśli jest pozyskiwane certyfikowane np. przez FSC lub PEFC. Świadczy to o tym, że pochodzi z odpowiedzialnie zarządzanych lasów, przyczyniając się w ten sposób do zrównoważonej gospodarki leśnej.

W połączeniu z delikatnym i ciepłym wyglądem drewna, te zalety sprawiają, że jest to idealny materiał do wystroju wnętrz i dekoracji wnętrz w nowoczesnym stylu. W ostatnich latach coraz częściej wykorzystuje się drewno w nowoczesnym designie. Dzieje się tak ponieważ względy zrównoważonego rozwoju zyskują na znaczeniu, a styl biofilny zyskuje na znaczeniu w projektowaniu wnętrz.

Tworzywo sztuczne stało się materiałem powszechnie dostępnym, tanim, łatwym w obróbce i utrzymaniu. Jednak drewno pozostaje popularnym materiałem stylistycznym. Drewno wzbogaca wnętrze i cieszy oko, dodając mu współczesnego charakteru.

Uwzględnienie zasad projektowania biofilnego

Projektanci wnętrz i architekci od dawna pasjonują się pracą z materiałami drewnianymi. Ponieważ zrównoważony rozwój staje się coraz ważniejszy, architekci próbują włączyć zasady projektowania biofilnego do architektury i projektowania wnętrz. Dodanie roślin i drewnianych akcentów to jeden z najłatwiejszych sposobów na wprowadzenie natury do przestrzeni życiowej.

Jednak współczesny ruch projektowy faworyzuje wykorzystanie drewna z kilku powodów, w tym drewno jest doskonałym uzupełnieniem innych materiałów wymienionych powyżej. Stale zmieniające się trendy sprawiają, że pracodawcy coraz częściej wybierają drewno w otwartych przestrzeniach biurowych. Ponieważ badania wykazały, że podobnie jak rośliny w pomieszczeniach mogą pomóc złagodzić stres, użycie powierzchni z naturalnego drewna w pomieszczeniach może również poprawić zdrowie fizjologiczne.

Okazało się, że  82% pracowników, którzy mieli kontakt z ośmioma lub więcej drewnianymi powierzchniami w swoim biurze, było zadowolonych lub bardzo zadowolonych ze swojej pracy, w porównaniu z zaledwie 53% pracowników, którzy nie mieli drewnianych powierzchni w swoim miejscu pracy. Drewniane wnętrza, neutralna kolorystyka i naturalne elementy poprawiają satysfakcję pracowników, pobudzają kreatywność i zwiększają efektywność.

Wraz z przejściem na pracę zdalną w związku z pandemią, projektanci coraz częściej starają się stworzyć atmosferę inspirowaną naturą w domu. Drewno jest wykorzystywane we współczesnych projektach w kilku formach. Od całej konstrukcji lub tylko elementów architektonicznych i nadmiernych rzeźbionych detali w domu.

Korzyści jakie oferuje drewno aranżacji wnętrz

Trwałość

Jak wspomniano powyżej, drewno jest niezwykle trwałe, co czyni je ulubieńcem wielu projektantów wnętrz. Jako naturalny materiał, niewielkie różnice w fakturze i neutralnych kolorach są częścią piękna drewna. Jest to również jeden z naturalnych materiałów, który bardzo dobrze się starzeje i nie wymaga konserwacji. To sprawia, że drewno nadaje się zarówno do wnętrz domowych jak i komercyjnych. Przy odpowiedniej obróbce drewno może być używane również w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienki czy spa, a także we współczesnej kuchni.

Ekologiczny

Drewno jest materiałem naturalnym i mniej szkodliwym dla środowiska niż niektóre inne materiały dekoracyjne do wnętrz. Obróbka drewna uwalnia mniej węgla, który w przeciwnym razie może być szkodliwy dla środowiska i naszego zdrowia.

Ponadto drewno ma wyjątkowe właściwości izolacyjne, dlatego zastosowanie go w domu zapewni przyjemne chłodzenie lub ogrzewanie przestrzeni. Ponadto może pochłaniać nadmierny hałas, dzięki czemu jest lepszym miejscem dla dobrego samopoczucia psychicznego.

Reguluję wilgotność w pomieszczeniach 

Potwierdzono, że meble wykonane z naturalnego drewna pomagają zredukować nadmiar wilgoci we wnętrzach. W ten sposób skutecznie przyczyniają się do jej regulacji i pozwalają na utrzymanie w pomieszczeniu najbardziej optymalnych warunków, w niektórych przypadkach potrafią obniżyć wilgotność nawet o 50%, szczególnie w okresie letnim. 

Przystępność cenowa

Kiedy porównasz korzyści płynące z przyjęcia drewna w swoim domu zamiast jego ceny, będziesz zdumiony. Drewno ma bardzo dobry stosunek ceny do jakości do wykorzystania w aranżacji wnętrz. Na przykład stworzenie wyrazistej ściany w jadalni lub podkreślenie neutralnych odcieni we współczesnej łazience nie wymaga dużo materiałów, a montaż jest szybki i łatwy.

Łatwa konserwacja 

Podstawowym czynnikiem przy zakupie mebla jest łatwość jego konserwacji. Dlatego, gdy konserwacja mebli oznacza jak najmniej czasu poświęconego na ich pielęgnację, o wiele bardziej atrakcyjne będzie wybranie ich jako elementu wystroju domu. 

W przypadku naturalnego drewna wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką, a czasem dodać szczyptę mydła lub specjalny produkt, aby zachować blask jak pierwszego dnia. 

Elastyczność estetyczna

Drewno jest nie tylko estetyczne, ale można je również zaprojektować i wykorzystać na różne sposoby, aby nadać przestrzeni urok, ciepło i ziemistość. Od tarasów przez okładziny, po podłogi, drewno jest doskonałym materiałem dla wielu współczesnych projektantów. Używane we właściwy sposób drewno może przekształcić przestrzeń w sanktuarium.

Drewniane powierzchnie można z łatwością pomalować odważnymi kolorami, aby rozjaśnić wnętrze lub przeszlifować, aby później odzyskać oryginalne, neutralne odcienie.

Drewno modyfikowane termicznie ma bogatą tonację, dzięki czemu stanowi alternatywę dla drewna egzotycznego.

Źródło inspiracji projektowych

Oprócz kojących właściwości, jakie drewno wnosi do danego obszaru, jest to jeden z naturalnych materiałów, który można dostosować, aby nadać mu inny wygląd i estetykę. Łączenie różnych profili pozwala nadać pomieszczeniu atrakcyjność wizualną i wrażenia dotykowe. Drewno daje możliwość wzbogacenia przestrzeni życiowej czystymi geometrycznymi kształtami lub opływowymi sylwetkami, ziemistymi paletami lub odważnymi kolorami.

Drewno można polerować, szlifować, malować i w razie potrzeby nadać mu połysk. Nawet jeśli zdecydujesz się nie modyfikować drewna, nadal można z niego stworzyć kilka projektów i funkcji, które mogą podkreślić jego cechy i estetykę. Drewno idealnie pasuje do każdego stylu, wystroju i odcienia koloru.

Drewno w aranżacji wnętrz, gdzie zastosować?

Drewniane podłogi

Drewniane podłogi zazwyczaj odnoszą się do parkietu. Drewniana podłoga parkietowa zapewnia odrobinę elegancji i dodatkowe ciepło w Twoim domu. Panele podłogowe są dostępne w różnych grubościach, długościach i szerokościach, a wszystkie mogą dodać coś do Twojego domu, biura lub restauracji.

Drewniane ściany i boazerie

Drewno jest idealne na ściany i boazerie. Niezależnie od tego czy we wnętrzu nowoczesnej sypialni zy na zewnątrz, aby uzyskać efekt werandy. Drewniane okładziny pozwalają stworzyć prywatną, ale piękną przestrzeń do oglądania. Drewno jest dobrym materiałem do tworzenia efektownych ścian lub elementów konstrukcyjnych i nadawania pomieszczeniu akcentu. Jako materiał naturalny natychmiast dodaje wnętrzu ciepła i naturalnego światła.

Drewniane meble w nowoczesnym stylu

Klasyczne meble są zazwyczaj wykonane z drewna, chociaż w naszych domach wciąż znajduje się wiele opcji z tworzyw sztucznych. Uważa się, że drewno ma tylko określony wygląd i kolor, jednak drewno występuje w wielu kolorach, wykończeniach i formatach.

Sufity drewniane

Ciężkie, drewniane belki zwykle podtrzymywały pierwsze piętro w starszych domach. We współczesnym wzornictwie są używane jako współczesny projekt do podkreślenia wnętrza pokoju, nie tylko w celu uzyskania klasycznego wyglądu. W rzeczywistości nowoczesne drewniane sufity są obecnie popularnym wyborem dla entuzjastów domów w stylu współczesnym.

Drewniane drzwi i schody

O ile nie używasz szkła lub plastiku, drzwi wewnętrzne są zwykle wykonane z drewna. Niektórzy budowniczowie decydują się na wykończenie drzwi wewnętrznych warstwą farby, jednocześnie montując piękne drewniane drzwi, aby drewniana konstrukcja prześwitywała. Dotyczy to również schodów drewnianych. Drewniane schody są oszałamiające i łatwe w utrzymaniu, a właściwości drewna utrzymują się przez lata.

Sauny

Drewniane ściany w saunie nadają im ciepła i zachęcającego wyglądu. Jednak wygląd fizyczny nie jest głównym powodem tych drewnianych elementów fundamentowych. Gorące, wilgotne powietrze w saunie z łatwością uszkodziłoby tynk lub płytę gipsowo-kartonową, którym brakuje sprężystości i trwałości drewna. 

Dodatki

Drewno możesz przemycić również do swojego wnętrza w dodatkach i akcesoriach. Wielu rękodzielników ma w swojej ofercie produkty, które w 100% są drewniane lub z elementem drewnianym. Znajdziesz je na naszej stronie.

Estetyka wnętrz wood’s jest ponadczasowa

Jeśli chodzi o nowoczesną aranżację wnętrz, drewno jest klasycznym i ponadczasowym materiałem, który pozostanie w stylach projektowych przez wiele lat.

Drewno jest wszechstronne i można je dostosować jako współczesny materiał do wystroju wnętrz. Drewno może wyglądać rustykalnie i nowocześnie, a mimo to zapewniać ciepło i przytulność. Wszędzie tam, gdzie zostanie zastosowane we współczesnym domu lub biurze.

Drewno jest tym wyjątkowym materiałem o uniwersalnym i wszechstronnym charakterze. Łatwo łączy się z innymi materiałami i fakturami dlatego stało się tak popularne we współczesnym i nowoczesnym designie.

Zapoznaj się z szeroką gamą drewnianych dodatków do Twojego domu:

https://tendsy.pl/?s=drewno&post_type=product

Jakie są najpopularniejsze meble z naturalnego drewna? 

Zanim zaczniemy mówić o zaletach naturalnego drewna, musimy wyjaśnić niektóre z najważniejszych cech naturalnego drewna zaprojektowanego wyłącznie dla Twojego domu. Z jednej strony, kiedy mówimy o stole wykonanym z litego naturalnego drewna, są one paradygmatycznym elementem nowoczesnej dekoracji, ponieważ pozwalają od bardziej tradycyjnych wykończeń do najbardziej kreatywnych bez utraty funkcjonalności z akcentami pełnymi natury, które podkreślają splendor swoich wnętrz. 

Z drugiej strony są też inne meble, które zwykle znajdują się w salonie, takie jak stoliki pod telewizor lub meble do przechowywania. Istnieją również bardzo kreatywne pomysły na wezgłowia i szafki nocne z naturalnego drewna, ponieważ oprócz tego, że są piękne, zapewniają atmosferę, która może być klasyczna. Zapewniając wyróżnienie prawdziwie zrównoważonej opcji dekoracyjnej, której wielu chce w swoim przestrzenie wewnętrzne. 

Choć pod względem estetycznym nie mają one porównania z żadnym innym materiałem na rynku, włączenie naturalnego drewna do przestrzeni wewnętrznych oznacza znacznie więcej niż dekoracyjną zachciankę, ponieważ oferuje wiele zrównoważonych korzyści.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *