Wyroby z makramy (ang. Macramé) to jedne z piekniejszych ozdób jakie możemy powiesić na ścianie lub przystroić wnętrze mieszkania, ale co to jest ta makrama? Jaka jest jej historia? Z jakiego materiału są tworzone? Kto je wyplata oraz jaka jest cena tych niezwykle popularnych przedmiotów w ostatnim czasie?
Co to jest makrama?
Makrama to technika lub metoda wytwarzania tkaniny, która wykorzystuje kilka węzłów do uformowania podstawowego kształtu i funkcji elementu. Każdy węzeł tworzony jest własnoręcznie i nie są potrzebne żadne inne narzędzia poza podstawowymi materiałami do jej produkcji. Zacząć wyplatać może praktycznie każdy kto ma na to ochotę.
Podstawowym materiałem z jakich tworzy się makramy, to oczywiście sznurki. Do produkcji używamy zarówno grubych sznurków jak i cienkich nici w przypadku minimakram. Do najpopularniejszych sznurków należą: sznurek bawełniany, sznurek nylonowy oraz poliestrowy.
Dodatkowymi elementami jakie najczęściej są wykorzystywane to drewniane elementy do makramy takie jak patyki mocujące, koraliki czy pierścienie montażowe. Można także dodawać ozdoby wykonane ze skóry, metalu czy tworzywa sztucznego, panuje pełna dobrowolność.
Historia
Makramy mają teraz swoją chwilę, ale to nie pierwszy raz kiedy ta rzecz jest tak popularna. Kiedy większość ludzi myśli o makramie, ich myśli idą do przedmiotów z lat 60. i 70. XX wieku wyplatanych z topornych lnianych sznurków, ale to nie jest jeszcze nawet ich początek.
Aby dotrzeć do samego początku wyplatania to musimy się cofnąć do starożytnej persji i babilonii gdzie w odnalezionych artefaktach znaleziono wyplatane węzły które datowane są na setki lat p.n.e.
W historii nowożytnej makrama była formą sztuki przywiezioną na zachód z krajów arabskich. Tkacze z tej części świata wykorzystywali kilka technik tkania do wykończenia krawędzi tkanych gobelinów, dywanów i szali frędzlami.
Nie tylko kobiety praktykowały makramę. Żeglarze wiązali się w celach praktycznych, ale podczas długich rejsów zawiązywanie węzłów służyło jako sposób na utrzymanie zaangażowania i odpędzanie nudy. Ci żeglarze ostatecznie pomogli tej formie sztuki rozprzestrzenić się w całej Europie. Stali się kupcami, kiedy wchodzili do nowych portów i handlowali makramowymi przedmiotami, które wyrabiali na statku. Popularne przedmioty to hamaki, czapki i paski.
Wyroby
Makrama stała się ponownie bardzo popularna w ciągu ostatnich kilku lat i istnieje ponad 50 rodzajów różnych wzorów wyplatania dzięki którym możemy tworzyć piękne wyroby rękodzielnicze. Jest wiele różnych zastosowań dla makramy, które możesz zrealizować i ciągle pojawiają się nowe pomysły. Najbardziej popularnymi wyrobami są:
- Dekoracje ścienne (ramki luster, ozdoby na ścianę, łapacze snów, liście)
- Odzież i biżuteria (torebki/plecaki, breloki, kolczyki)
- Dekoracje domowe (uchwyty na kwiaty, świeczniki, podkładki, firanki, klosze lamp, poszewki)
- Przedmioty codziennego użytku (smycze, hamaki, obrusy)
-
Pozostałe, Rękodzieło
Breloki, Dzień Edukacji Narodowej
Breloki z okazji Dnia Nauczyciela
Baza wykonana ze sklejki lub płyty mdf, zakończone chwostem.
Z jednej strony sowa lub inny motyw, z drugiej strony tekst.
Przy kupnie, proszę napisać, który z widocznych breloków wybierasz. W przeciwnym razie, brelok będzie wysłany losowo.
SKU: n/a
Cena
Cena makramy może wachać się od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za sztukę (tak to nie pomyłka), cena jest składową wielu czynników, zaś główne składowe to między innymi:
- Wielkości końcowa przedmiotu
- Użyte materiały
- Skomplikowanie wzoru
- Czas pracy
Pamiętajmy, że jest to 100% rękodzieło tak więc czas spędzony do wyrobu takich przedmiotów odgrywa największą rolę.