Digi Scrapbooking – krótki przewodnik dla początkujących Zostaw komentarz

Cyfrowy scrapbooking (lub digi scrapbooking) to kreatywne rękodzieło z aktywną i rozwijającą się przyjazną społecznością internetową. Jeśli nigdy nie tworzyłaś cyfrowych skrapków i jesteś nowa w rzemiośle, oto krótki przewodnik, który pomoże Ci zacząć!

Czym jest digital scrapbooking?

W Polsce jest to stosunkowo nowa forma scrapbookingu, ale szybko zyskująca popularność, angielskojęzyczna wikipedia opisuje temat jako – “Scrapbooking cyfrowy to termin na tworzenie grafiki 2D poprzez łączenie różnych elementów graficznych. Jest to forma scrapbookingu wykonywana przy użyciu komputera osobistego, zdjęć cyfrowych, digi stempli, zeskanowanych elementów graficznych oraz oprogramowania do grafiki komputerowej”

rys. 1/2/3 Digi Scrapbooking przykłady

Jakie są zalety cyfrowego scrapbookingu?

  • Jest schludny – nie ma papieru, brokatu ani kleju do posprzątania po zakończeniu!
  • Materiały eksploatacyjne są wielokrotnego użytku – już nigdy nie zabraknie Ci listów ani ulubionego papieru. Cały swój graficzny arsenał do tworzenia masz pod ręką w każdej chwili!
  • Materiały eksploatacyjne można dostosować – możesz wykonać wszystko w takim kolorze, rozmiarze i kształcie jaki tylko chcesz.
  • Kopiowanie – Łatwo jest tworzyć kopie swoich projektów dla innych osób. Ponieważ gotowy projekt jest cyfrowy, możesz wydrukować tyle kopii, ile potrzebujesz, w dowolnym rozmiarze.
  • Dostosowywanie – Zmiana rozmiaru i kształtu zdjęć jest łatwa, nie musisz decydować, jaki rozmiar chcesz wydrukować przed rozpoczęciem tworzenia końcowego układu.
  • Błyskawiczne zakupy – nie czekaj na dostawę materiałów do twoich scrapów, złóż zamówienie online i od razu pobierz potrzebne materiały do tworzenia układu.
  • Jest ekologiczny – nie zużywasz materiałów fizycznych, operujesz tylko w formie cyfrowej.
  • Strony są płaskie – w albumie zmieścimy więcej stron, ponieważ drukowane cyfrowe układy notatników są cienkie w porównaniu z bardziej nieporęcznymi, tradycyjnymi stronami papierowymi.
  • I być może najważniejsza korzyść ze wszystkich –  możesz cofnąć wszelkie błędy! Cyfrowe skrapki dają Ci możliwość wypróbowania nowych technik i stylów, wiedząc, że jeśli nie spodoba Ci się końcowy efekt, to zawsze możesz wrócić do punktu startowego.

Brzmi nieźle ale wolę pracę w papierze. Czym jest scrapbooking hybrydowy?

Jedną z wad digi scrapbookingu (wraz z krzywą uczenia się korzystania z nowego oprogramowania) jest brak fizycznego projektu i poczucie, że faktycznie tworzysz coś własnymi rękami. Tu właśnie zaczyna się scrapbooking hybrydowy (ang. hybrid scrapbooking). Jeśli jesteś bardziej praktycznym rzemieślnikiem, możesz połączyć pracę cyfrową i tradycyjną papierową, aby uzyskać najlepsze efekty z obu światów! Możesz rozpocząć projekt cyfrowo, wydrukować go i dalej upiększać go tradycyjnymi materiałami i technikami, aby stworzyć tak zwaną stronę hybrydową. Jeśli jesteś złomarzem, być może używasz już komputera do drukowania tekstów i dzienników. Hybrydowy scrapbooking przenosi ten proces o krok dalej!

Czego potrzebuję, aby rozpocząć cyfrowy scrapbooking?

Wszystko, czego potrzebujesz, aby rozpocząć pracę ze swoimi skrapkami, to komputer z oprogramowaniem do edycji obrazu oraz trochę grafiki cyfrowej.

Jakie oprogramowanie?

  • ZALECANE:  Inkscape (darmowy)- Inkscape to darmowy edytor grafiki wektorowej typu open source dla systemów GNU/Linux, Windows i MacOS X. Oferuje bogaty zestaw funkcji i jest szeroko stosowany do ilustracji artystycznych i technicznych, takich jak kreskówki, cliparty, logo, typografia, diagramy i schemat blokowy. W Inkscape pracujemy na grafice wektorowej, aby umożliwić ostre wydruki i rendery w nieograniczonej rozdzielczości i nie jest związana ze stałą liczbą pikseli, jak grafika rastrowa.
  • Adobe Photoshop CC (płatny) – profesjonalne oprogramowanie do edycji obrazu z wysoką ceną!
  • Gimp (darmowy)- to wieloplatformowy edytor obrazów dostępny dla GNU/Linux, OS X, Windows i innych systemów operacyjnych. Niezależnie od twojego zaawansowania GIMP zapewnia wyrafinowane narzędzia do wykonywania swojej.

Rodzaje grafik do cyfrowego scrapbookingu

Do tworzenia unikalnych skrapów potrzebujesz różnych składowych, oto typy plików graficznych, na jakie możesz się natknąć przy projektowaniu.

  • Papiery: Wzorzyste lub jednokolorowe, których możesz użyć jako tła do swojej pracy oraz jako dekoracyjne detale w projekcie. Papiery są zwykle dostarczane jako pliki .jpg, .png lub .svg
  • Elementy (ang. digital scrapbooking elements): ozdobne detale, takie jak wstążki, kokardki, ramki, przeszycia i kwiaty, które są odpowiednikiem trójwymiarowego zdobienia na tradycyjnej kartce papierowej. Są to zazwyczaj pliki wektorowe lub .png z przezroczystym tłem.
  • Alfabety: indywidualne pliki listów, które można wykorzystać do tworzenia tytułów i innych ozdobnych detali. Alfabety (lub litery) różnią się od czcionek i nie są instalowane na twoim komputerze, są plikami .png, które nakładasz na swój projekt w taki sam sposób, jak elementy.
  • Doodle i ilustracje: ręcznie rysowane elementy z przezroczystym tłem, podobne do papierowego odpowiednika naklejek.
  • Stemple / grafika liniowa: stemple cyfrowe to szkice, które idealnie nadają się do tworzenia arkuszy roboczych, stron do kolorowania i innych projektów, w których po wydrukowaniu możemy go pokolorować. Tworzymy za ich pomocą wzór na jednolitym tle.
  • Szablony: szablony stron pozwalają użytkownikowi szybko ułożyć kompletną stronę albumu, „przycinając” wybrany przez siebie papier i fotografie do warstw szablonu.
  • Karty dziennika: zwykle o wymiarach 3×4, 4×6 lub 4×4 cali, zaprojektowane tak, aby pasowały do ​​kieszeni kieszonkowego ochraniacza strony. Karty można wydrukować i użyć w kieszonkowym ochraniaczu strony lub włączyć do układu cyfrowego. Zwykle dostarczane jako pojedyncze pliki .jpg oraz jako gotowy do druku plik .pdf.

Gdy masz już oprogramowanie i materiały eksploatacyjne, nic nie stoi na przeszkodzie aby zacząć nakładać je na siebie. Możesz zacząć od ładnego, wzorzystego papieru, dodać do niego swoje zdjęcia, a następnie dodać ramki do swoich zdjęć. Można do nich dodać kokardy i kwiaty lub inne elementy. Możesz użyć narzędzi tekstowych swojego oprogramowania. Jak widzisz możliwości jest bez liku a to wszystko możesz edytować bez straty materiałów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *